•  
 •  

Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın kuruluşu onaylandı!

TMMOB 42. Genel Kurulu’nda, genel kurul için oluşturulan Bilgisayar Mühendisleri Odası Kuruluş Komisyonu’nun konuşması ile başlayan sonrasında da 15 lehte 4 tane de alehte konuşma ile tartışılıp oylanan Bilgisayar Mühendislerini Odası(BMO)’nın kuruluşu oy çokluğu ile 02 Haziran 2012 Saat 16.04’te 24. oda olarak kabul edilmiştir.

Daha önce Elektrik Mühendisleri Odası(EMO)’na bağlı olan Bilgisayar Mühendisleri, 31 yıllık meslek tarihi boyunca 1991 yılından bu yana örgütlenme çalışmaları yürütmekteydi. Elektrik Mühendisleri Odası altında örgütlenen bilgisayar mühendisleri 12 ildeki Elektrik Mühendisleri Odası şubesinden BMO’nun kurulmasının tartışılması kararından olumlu cevap alıp, kararlarını Elektrik Mühendisleri Odası Genel Kurulu’na taşımışlardı. Büyük çoğunlukla olumlu oy aldıktan sonra TMMOB(Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği)’dan olumlu kararı aldılar.

Bilgisayar, bilgisayar bilimleri, bilgisayar ve enformatik, yazilim, kontrol ve bilgisayar, bilişim sistemleri muhendislerinin yeni odası olacak olan BMO; ilk genel kurulunu yaptıktan sonra çalışmalarına resmen devam ediyor olacak ve TMMOB örgütlülüğünde halktan, emekten ve demokrasiden yana 24. oda olarak yerini alacak.

26 thoughts on “Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın kuruluşu onaylandı!

 1. Tüm meslektaşlarımı kutluyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Vatanımıza ve milletimize hayırlı olması dileklerimle…

 2. Necdet Uğuz

  Bilgisayar mühendisi arkadaşlarımın onlarca yıldır sürdürdükleri mücadeleler sonucu elde ettikleri kazanımlarını selamlıyorum.
  Karşılaşabileceğiniz zorlukların sizi yıldırmayacağı inancı ile gönlünüzce bir oda anlayışı oluşturma mücadelenizde başarılar diliyorum.

 3. Necdet Uğuz

  Bu arada, bilgisayar mühendislerinin verdikleri mücadele sırasında, İstanbulda emeği geçen kardeşimiz, yoldaşımız Şevket Güneş’i saygıyla ve sevgiyle anıyorum.

 4. AZİZ CEM ERBAKAN

  BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ OLAN KARDEŞLERİMİN BU YOLDAKİ ÇABALARINI KUTLARIM. YENİ KURULUŞU ONANAN ODALARINDA BAŞARILI ÇALIŞMALAR DİLERİM.

 5. Özhan Ergen

  Hayırlı uğurlu olsun. Emeklerine sağlık Hülya Küçükaras…

 6. HİKMET NURHAN PARLAK

  HAYIRLI OLSUN DİLEKLERİMLE TÜM EMEK VERENLERİN ELLRİNE DİLLERİNE SAĞLIK.OLASI GEREKEN GERÇEKLEŞTİ

 7. Bilgisayar mühendislerinin örgütlü mücadelesi sonucunda,BMO odalarına kavuşmalarını kutluyorum.Yeni mezun ve işsiz bilgisayar mühendislerinin sorunlarına çözümler sunmaları sevinçle karşılanacaktır.

 8. M.Nazım ÖZTÜRK

  genç odamızı, genç bileşenlerini kutluyorum…ne mutlu size…”ihtiyarsız” ”dinazorsuz” bir odanız olacak….

  • Bizim meslektaslarin en guzel yani, genc, dinamik, degisime ve yenilige acik bireylerden olusuyor olmasidir.Bundan da gurur duyuyorum.:)

 9. Tebrik ederim, umarım herşey bu haber gibi güzel olur, Oda’nın dundan sonraki çalışmalarına katkı da bulunmaktan büyük bir keyif duyarım.

 10. Yusuf Kesgin

  Emeği geçen herkese çalışmalarından dolayı teşekkürler. Bu gelişme hepimize hayırlı uğurlu olsun.

 11. Ömer Kurtulmuş

  Emeği geçenlere teşekkürler. Odamız hayırlı olsun. Üyelik için ne gibi işlem yapılması gerekiyor? Halen EMO kaydımız devam ediyor. Sıfırdan yeni bir kayıt mı olacak? Yoksa EMO’daki oda üyeliğimiz buraya mı aktarılacak?

 12. Gülay Dik

  Tebrik ederim, umarım herşey bu haber gibi güzel olur, çalışmları herzaman takip ediyor, destekliyor, başarılar diliyorum..

 13. Hüseyin Emre

  Hayırlı olsun.

  Yalnız Odalar yalnızca aidatla geçinemiyor, Tekstil Müh. – Makine Muh. odası hikayesine dönmez umarım.

  Başarılar.

 14. Tüm meslektaşlarımızın yoğun mücadelede gösterdikleri bu mukaddes mücadeleyi tebrik ediyorum.Bundan böyle mesleki gelişim açısından, daha tatminkar daha gerçekçi ve daha normalize edilmiş durumların bizleri ve gelecek nesillerimizi beklediğini söyleyebilirim.Ülkemizi, Bilgisayar Mühendisleri olarak Teknolojik ve benzeri konularda üretimlerin sağlanmasını, eşsiz çalışmalara imza atılmasını ve daha kıymetli mecralara taşınmasını bir vazife olarak görüyoruz.BMO’nı el ele vererek çok daha iyi yerlere taşıyacağımıza inanıyorum.Atamızında belirtiği gibi “Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur.”

 15. Hayırlı olsun. Ben de bir Bilgisayar mühendisiyim. Ben, örneğin İstanbul Tabipler Odasına veya İnşaat Mühendisleri Odası’na üye olamam. Zaten beni hiçbir hastane doktor olarak veya hiç bir inşaat firması inşaat mühendisi olarak çalıştırmaz. İşte, ben de tam bunu istiyorum. Bu odaya üye olmayan, yani üye olacak yeterlilikte diplomaya sahip olmayan kişilerin de kalkıp piyasada bilgisayara mühendis olarak çalışmasını istemiyorum. Ben psikoloji veya sosyoloji mezunlarının IT fimalarında onlarca mühendisin başında proje yöneticisi olarak çalışmasını hiç ama hiç doğru bulmuyorum. O zaman ben de muayene açayım. Olur mu öyle şey! Ben çalışmışım, çabalamış bilmem kaç puan almışım, okumuşum. Fizik mezunu adamın biri geliyor, sektöre girmek için benden daha düşük maaşla çalışıyor. Bunlar yüzünden maaşlarımız piyasa ortalamasında %50 lere varacak kadar düşmüş durumda. Bu güzel oda ile ve devletin desteği ile bu durumun kanunlarla engellenmesini talep ediyorum.

  Tekrar hayırlı olsun.

 16. murat bingül

  odamızın vatana millete hayırlara vesile olmasını diliyorum bizim en büyük sorunlarımızdan biri imza yetkimizin olmayışıdır günümüz bilişim çağı nasıl onaysız bir inşaat yapamıyor veya bir araç üretilemiyorsa e-ticaretin ve online bankacılığın dahada ilerleyeceği bu yüzyılda güvenliğin ve anti-hacker olaylarının önem kazanacağını imzamızın ve denetleme faktörümüzün artacağını umuyorum ve bilgisayar mühendisleri tarafından onaylanmış güvenli site ve programların olmasını istiyorum saygılarımla…..

 17. Cemile Koçyiğit

  tebrik ve teşekkür ediyorum emeği gecen herkese… umarım hepimiz için güzel sonuçlara vesile olur.

 18. Isa Kalinsaz

  Bilgisayar Muhendisligi Odasinin kurulmus olmasi cok sevindirici bir haber.Lakin bir an once tum yurtta basta buyuksehirler olmak uzere odalarin acilen acilmasi gerekmektedir.Haberlerden edindigim bilgiye gore kayitli uye sayisi 3000 civarinda.Halbuki bu rakam bir yilda verilen bilgisayar muhendisi mezunu sayisindan bile daha az.Odaya uye olma islemleri olabildigince kolaylastirilmali ve uyelik icin teknolojinin tum imkanlarindan yararlanilmalidir.Boyle olursa rekor bir surede rekor bir uyelik basvurusu alinmis olur.

  • Ayrica bir an once yapilmasi gereken sey.Nasilki Elektrik Muhendisligi bolumunde okuyan bir ogrenci mezun oldugunda zaten EMO kayitli olabiliyorsa acilen bu calismanin bir benzerininde BMO da yapilmasi gerekir.Tum universitelerin Bilgisayar Muhendisligi Bolumlari ile kordineli bir calisma yurutulmelidir.Bu odalasma beraberinde biz bilgisayar muhendislerine cok buyuk yararlar saglayacaktir.Emegi gecenleri kutluyorum.Bir an once BMO nun hak ettigi yerde olmasini temenni ediyorum.