•  
  •  

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayar Mühendisleri Odası kuruldu mu?

24 Mart 2012 tarihinde EMO 43. Olağan Genel Kurulu ve 2 Haziran 2012 tarihinde TMMOB 42. Olağan Genel Kurulunda alınan kararla Bilgisayar Mühendisleri Odası kurulmuştur. Bilgisayar Mühendisleri Odası resmi tüzelkişiliğini kazanmıştır. Odanın işleyişini belirleyen Ana Yönetmelik 1.Genel Kurul’da kabul edilmiştir. Bilgisayar Mühendisleri Odası; Ankara’daki Genel Merkezi, İstanbul ve İzmir İl Temsilcilikleri ve Adana, Antalya, Bursa, Samsun’daki temsilcileriyle çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Bilgisayar Mühendisleri Odasını kim kurdu?

Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın kurulması, geçmişten bugüne yapılan çalışmalar ve oluşturulan örgütlülüğün bir sonucu olarak mümkün olabilmiştir. Bugün, bu çalışmaları yürüten asli unsurlar ise EMO Bilgisayar Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonları ve EMO Bilgisayar Mühendisliği Meslek Dalı Ana Komisyonu üyeleri olmuştur. BMO Kurucu Yönetim Kurulu hakkında detaylı bilgi ilgili haberde yer almaktadır.

 

Bilgisayar Mühendisleri Odasına üye olmak zorunlu mudur?

6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanununun 33. Maddesine göre, Türkiye mühendis ve mimarlık yapan herkesin ilgili Odaya üye olması zorunludur. Üyelik, kamu personeli için tercihe bırakılmıştır.

 

Bilgisayar Mühendisleri Odasına kimler, nasıl üye olabilir?

TMMOB Genel Kurulu kararınca, BMO’ya; Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformasyon Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği lisans mezunları üye olabilirler. Üyelik işlemleri, BMO Genel Merkezi, İstanbul İl Temsilciği, İzmir İl Temsilciliği’nde yapılmaktadır. Aidat ücreti aylık 12.5 TL ve yeni kayıt bedeli de 37.5 TL olarak belirlenmiştir. Üyelik için gerekli belgeler: lisans diplomasının onaylı sureti, 3 adet vesikalık fotoğraf, Nüfus Cüzdanı fotokopisidir. Kayıt ücretini ve aidat ödemesini Oda birimlerimizden yapabiliriz veya banka hesabımıza yatırabilirsiniz.

 

Bilgisayar Mühendisleri Odası çalışmalarına nasıl katılabilirim?

BMO çalışmalarına, resmi olarak üye olduktan sonra ilgili kurul, komisyon ve organlarda görev alarak katılabilirsiniz. Bu süreçte iletisim[at]bimo.org.tr adresi üzerinden irtibata geçebilirsiniz. Tüm meslektaşlarımızı, kişisel bilgilerini sadece güvenilir kurumsal yapılarla paylaşmaları hususunda uyarmayı bir vazife biliriz.

 

Bilgisayar Mühendisleri Odası hangi amaçlar doğrultusunda çalışmalarını yürütecektir?

Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın 1. Olağan Genel Kurulu’nda kabul edilen BMO Ana Yönetmeliği‘nin 7. Maddesi BMO’nun amaçlarını tanımlamaktadır.

 

Bilgisayar Mühendisleri Odası kurulduktan sonra, bilgisayar mühendisleri dışında kimse bilişim sektöründe çalışamayacak mı?

BMO, meslek alanının düzenlenmesi ve mesleki hizmetlerin denetimi yetkisine sahip, Anayasa’nın 135. maddesinde tanımlanmış kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur. Yasayla belirlenmiş yetkiler dahilinde, mühendisin görev ve yetkilerini, mühendislik hizmetlerini tanımlamak meslek odasının asli görevleri arasındadır. Bu düzenlemelerin yapılması, bilişim meslek alanında pek çok farklı disiplinden çalışanları da olumlu yönde etkileyecektir.

 

Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri odaya üye olabilecek mi?

Bilgisayar Mühendisliği ve ilgili mühendislik bölümlerinde lisans öğrenimine devam eden üniversite öğrencileri öğrenci üye(BMO-Genç) olarak odaya üye olabileceklerdir. Üye olabilmek için BMO Genel Merkezi, BMO İstanbul veya İzmir Temsilciliği’ne öğrenci kimliği, nüfus cüzdanı ve 2 fotoğrafla başvurulması gerekmektedir. Öğrenci üyelerden aidat ve kayıt ücreti alınmaz. Öğrenci üyeler kontenjan dahilinde oda etkinliklerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanırlar. Ancak genel kurula delege olarak katılamazlar ve seçimde oy kullanamazlar. BMO-Genç üyeliği lisans öğrenciliği bittiğinde sona erer. Bu tarihten sonra yüksek lisans öğrencisi de olunsa BMO üyeliği için kayıt yaptırmak gerekmektedir.

 

Aidat borcumu nasıl öğrenirim, nasıl öderim?

Aidat borcunuzu 3 şekilde öğrenebilirsiniz;

  • Web sitemizin sağ üst köşesindeki “ÜYE GİRİŞİ” bağlantısına tıklayarak erişeceğiniz Oda otomasyon sisteminden
  • iletisim [at] bimo.org.tr adresinden e-posta yoluyla
  • 0(312) 230 3145 numaralı telefondan Genel Merkezimizi arayarak

Aidat ödemenizi 4 şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

  • Web sitemizin sağ üst köşesindeki “ÜYE GİRİŞİ” bağlantısına tıklayarak erişeceğiniz Oda otomasyon sisteminden
  • Banka hesap numaralarına Havale/EFT yaparak. (Banka hesap bilgilerine İletişim sayfasından erişebilirsiniz.)
  • Genel Merkez veya Temsilciliklerimizde elden
  • Genel Merkez veya İstanbul Temsilciliğinden kredi kartı kullanarak

 

Hangi durumda aidat ödemekten muaf olurum?

Üyelik aidatlarından muafiyetle ilgili tanımlama BMO Ana Yönetmeliği‘nin “Üyeliğin askıya alındığı durumlar” başlıklı 13. ve 102. maddelerinde tanımlanmıştır.

 

Bilgisayar Mühendisleri Odası’ndan istifa etmek istiyorum, ne yapmam gerekir?

6235 sayılı TMMOB yasası gereğince, kamu ve askeri personel dışında mühendislik yapan herkes ilgili odaya kayıt olmak zorundadır. Üyelikten ayrılabilmeniz için; kamu personeliyseniz, askeri personelseniz veya mühendislik dışı bir işte çalışıyorsanız bu durumu gösterir belge ile Odaya yazılı başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda Oda üyeliğinden istifa edemezsiniz.

İstifa dilekçesi örneğine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.