Çalışma Yaşamı, Hayatımızın Yüzde Kaçı?

Çalışma Yaşamı; Hayatımızın Yüzde Kaçı?

Sektörler, Teknolojiler, Deneyimler, Uzmanlıklar…

Henüz daha işe girmeden hatta belki mezun bile olmadan ileride nasıl bir işte ve hangi şartlarda çalışacağımızı merak etmeye başlarız ve bu merak çalışmaya başladıktan sonra da, başka yerlerde çalışanlar ve çalıştıkları kurumlar üzerinden devam eder. Kendi yakın çevremizden tanıdığımız firmalar dışındakilerde “kaç kişi çalışıyor ?”, “nasıl bir yönetim/organizasyon yapısı var?”, “hangi teknolojileri kullanıyorlar?” gibi sorular dolaşır durur aklımızda. Bazı soruların cevaplarını belki araştırarak bulabiliriz ama ya hiç ulaşamadıklarımız? Yazılı ya da sözlü olarak pek paylaşılmayanlar? Hatta kimi zaman ‘özel bilgi’ olarak sınıflandırılıp gizli tutulanlar? İnsanların fiziksel ve sosyal çalışma ortamları, ortalama gelirleri, -varsa- performans değerlendirmelerinin neye göre yapıldığı, ne kadar fazla mesai yaptıkları gibi soruların cevapları? Bunların birçoğu pek sevilmediğinden az konuşulan ya da yöneticilerin/şirketlerin haksız ve karşılıksız bir şekilde konuşulmasını yasakladığı, adeta aramıza camdan duvarlar ördükleri konulardır.

Yakın birkaç arkadaşımız ya da ailemiz dışında bu konuları konuşabileceğimiz yerler aynı zamanda dayanışmayı da örgütleyebileceğimiz mekanizmalar olabilir.

Bilgisayar Mühendisleri Odası Ücretli Çalışan Mühendisler ve İşsiz Mühendisler Komisyonu olarak bu dönemki ikinci etkinliğimizi bu içeriğe göre planladık. Farklı sektörlerden, şirketlerden ve çeşitli uzmanlıklardan arkadaşlarımızın günlük iş hayatlarını anlatacağı bu bir kaç saatlik sohbette sizleri de aramızda görmek isteriz.

Eventbrite: https:/tinyurl.com/y7bpoovy

© 2021 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası