UBMK 2023’te Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanları ile Birlikteydik

8. Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Konferansı (UBMK 2023) kapsamında düzenlenen “Bölüm Başkanları – BMO” ortak toplantısına katılan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Cem Nuri ALDAŞ ve TMMOB Yürütme Kurulu Üyesi Hülya KÜÇÜKARAS; birer konuşma yaparak Odamız ve birliğimizdeki son gelişmeler hakkında bölüm başkanlarını bilgilendirdiler.

Karşılıklı bir söyleşi şeklinde geçen oturumda YK Başkanımız Cem Nuri ALDAŞ ağırlıkla Meslek Tanımları’nın oluşturulması, “Staj Yeri Destek Programı” , BMO-Genç faaliyetleri ve Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi konularına değindi ve bu konularda akademiyle işbirliğine her zaman açık olduğumuzu yineledi.

TMMOB Yürütme Kurulu Üyesi Hülya KÜÇÜKARAS ise TMMOB tarafından başlatılan “CUMHURİYETİN 100. YILINDA HAKLARIMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYORUZ!” kampanyası hakkında bilgi verdi ve gençlerimizin “Boşuna Mı Okuduk?” demeyeceği bir ülke ve meslek hayatı için yapılması gerekenleri ortaya koydu. Ayrıca mühendislerin mesleki denetim ve imza yetkisinin siyasi iktidar tarafından kısıtlandığını vurguladı, mevcut düzenlemeler içinde bilgisayar mühendislerinin imza yetkisinin ne şekilde gündeme getirilebileceği konusunda görüşlerini paylaştı.

Her iki konuşmacı da tüm katılımcıları bu yıl dördüncüsü düzenlenecek “Bilgisayar Mühendisleri Kurultayı”na davet ederek, danışma kurulunun doğal üyeleri olduklarını hatırlattı. Oturum, bölüm başkanları tarafından yapılan katkıların ardından, dinleyicilerin sorularına odamız temsilcilerinin verdiği yanıtlarla tamamlandı.

© 2024 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası