Katledilişinin 45. Yılında Dr. Necdet BULUT’u Andık

Türkiye’nin bağımsızlık ve demokrasi yolundaki toplumsal mücadelesinde ve bilişim tarihinde, hem meslek alanına katkıları hem de aydın sorumluluğuyla yürüttüğü çalışmalarla unutulmaz izler bırakan Dr. Necdet BULUT 8 Aralık 1978’de aramızdan ayrılmıştı.

Türkiye‘nin bilgisayar alanında doktora yapan ilk bilim insanı olan Necdet BULUT, IBM’de sistem mühendisi olarak başladığı meslek yaşamına, ODTÜ’de öğretim üyeliği ve ODTÜ Bilgisayar Merkezinde yöneticilik görevleriyle devam etti. Sayıştay’ın ve Ziraat Bankası’nın bilişim altyapıları ve uygulamalarının kurulup geliştirmesi gibi birçok büyük ölçekli bilişim projesinde önemli rollerde bulundu.

Türkiye Bilişim Derneğinde genel başkanlık, Tüm Öğretim Üyeleri Derneğinde (TÜMÖD’de) genel yazmanlık ve Tüm Teknik Elemanlar Derneğinde yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Necdet BULUT, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektronik Hesap Bilimleri Enstitüsü Başkanı ve KTÜ Bilgisayar Merkezinin yöneticisi olarak KTÜ Bilgisayar Merkezinin kurulması için gittiği Trabzon’da ailesiyle birlikte uğradığı silahlı saldırı sonrasında 8 Aralık 1978 günü yaşamını yitirdi.

Katledilişinin 45. yılında Dr. Necdet BULUT’u anmak üzere Merkez Bankası’nın Eski Bilgi İşlem Müdürü Mahmut Sedat EROĞUL, Yazar ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı Başkanı Oğuz GEMALMAZ, Eski AYM Raportörü Ali Rıza AYDIN’la bir araya geldik. 26 Aralık 2023’te gerçekleşen buluşmada konuklarımız bizlerle Dr. Necdet BULUT’a ilişkin anılarını paylaştılar; Dr. Necdet BULUT’un eşi Neşe ERDİLEK BULUT’un yapıp Odamıza armağan ettiği Dr. Necdet BULUT’un tablosunu teslim ettiler. Neşe ERDİLEK BULUT’a bu anlamlı armağını için, Ali Rıza AYDIN, Oğuz GEMALMAZ ve Mahmut Sedat EROĞUL’a bizlerle birlikte oldukları için teşekkür ederiz.

© 2024 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası