8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8MartABD’nin New York Eyaleti‘nde 8 Mart 1857 tarihinde, daha iyi çalışma koşulları ve insanca yaşam talebiyle greve giden on binlerce dokuma işçisi kadına polis saldırmış ve 129 kadını fabrikaya kilitleyerek çıkan yangında hayatlarını kaybetmelerine sebep olmuştur. Clara Zetkin‘in 1910‘da 2. Uluslararası Kadın Kongresi‘nde yaptığı öneriyle 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak kabul edilmiştir.

Türkiye‘de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” adıyla kutlanmaya başlandı. Kadınlar 156 yıllık bir geleneğin mirasıyla bugün mücadale etmeye devam ediyorlar, bu mücadeleleriyle toplumsal hayatta daha fazla yer alıyor, kendilerine biçilmiş rolün ötesine geçiyor, eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı daha yüksek ses çıkarıyor. İş hayatında sömürüye, güvencesizliğe karşı eşit ücret, sosyal hak ve adalet için örgütleniyor, direniyor.

Bilgisayar mühendisliği meslek alanına baktığımızda da; mesleki ayrımcılığın sürdüğünü, kadınların ucuz iş gücü olarak değerlendirildiğini, sektördeki olumsuz çalışma koşullarının iş gücüne ve istihdama katılımlarının önünde engel teşkil ettiğini görüyoruz.

Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu olarak, kadın üyelerimizin iş hayatındaki ve sosyal hayattaki bu mücadelelerini destekliyor, tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutluyoruz.

Bilgisayar Mühendisleri Odası
1. Dönem Yönetim Kurulu

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu
8 Mart 2013 Etkinlik Programı
12.00 : Kolej’den Ziya Gökalp Caddesine Yürüyüş
18.30 : Söyleşi
Emek Süreçlerinde Kadının KonumuYrd.Doç.Dr.Nadide Karkıner (Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü)
19.30 : Özgür Tiyatro-Kadın Oyunu Okumaları
20.00 : Kokteyl
Yer : İnşaat Mühendisleri Odası (Necatibey Cad. No:57 ÇANKAYA)
© 2024 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası