Film Gösterimi: The Imitation Game

Bilgisayar biliminin kurucusu sayılan, İngiliz matematikçi ve kriptolog Alan Turing’i 105. doğum gününde, Turing’in hayatını anlatan “The Imitation Game” film gösterimi ile anıyoruz. Gösterim 22 Haziran 2017 Perşembe akşamı 19.30’da İnşaat Mühendisleri Odası Lokali’nde (Necatibey Cad. No:57 Kat:3 Ankara), açık havada, ücretsiz gerçekleştirilecektir.

23 Haziran 1912 yılında, Londra’da dünyaya gelen Alan Turing, Turing Makinesi algoritmasıyla modern bilgisayar kuramının temelini atmıştır. II. Dünya Savaşı esnasında Nazi Almanyasının iletişim şifrelerinin çözülmesinde önemli rolü olmuş, yapay zeka konusunda da çalışmalar yaparak Turing Testi’ni geliştirmiştir.

2014 yapımı, Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley’in başrollerini paylaştığı “The Imıtation Game: Enigma” filmi, Alan Turing’in II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatır. Film 8 dalda Oskar adaylığına layık görülmüş ve En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülünü kazanmıştır. Film sayesinde, daha çok bilgisayar mühendisliği ve bilimleri ile uğraşanlar tarafından bilnen Alan Turing daha geniş kitlelerce tanınır hale gelmiştir.

Turing hakkında detaylı bilgi için Açık Bilim web sitesini, film için ise IMDB‘yi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=S5CjKEFb-sM

© 2024 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası