Nörobilim Söyleşileri – Konuk: Prof. Dr. Güven Güzeldere

Neuralink ile Gelecek Hayalleri: İnsanlar, Robotlar ve Siborglar

BMO Adana İl Temsilciliği tarafından düzenlenecek çevrimiçi nörobilim söyleşileri, Prof. Dr. Güven Güzeldere’nin konuk olacağı “Neuralink ile Gelecek Hayalleri: İnsanlar, Robotlar ve Siborglar” başlıklı söyleşiyle başlıyor. Canlı yayımlanacak olan söyleşinin kolaylaştırıcılığını BMO Adana İl Temsilcilik Kurulu üyesi Yoldaş Erdoğan üstleniyor.

Nörobilim alanında yaşanan güncel gelişmelerin konuşulacağı söyleşiyi 6 Mart 2021 Cumartesi akşamı saat 19:00’da Odamızın YouTube kanalından canlı izleyebilirsiniz. Nörobilim çalışmaları ve beyin-makina arayüzleri hakkında her şeyin konuşulacağı etkinliğe bu konulara meraklı olan herkesi bekliyoruz.

Güven Güzeldere Kimdir?

Güven Güzeldere, bilişsel bilimci, ve zihin ve bilim felsefecisidir. Lisans öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans derecelerini Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Felsefe bölümlerinde tamamladı. Doktorasını Stanford Üniversitesi’nde bilişsel bilimler alanında yaparken, Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi’nin Akıllı Sistemler laboratuvarında araştırmacı olarak çalıştı.

1997’den bu yana önce Duke, ardından Harvard Üniversitelerinde Felsefe, Psikoloji ve Bilişsel Nörobilim alanlarında öğretim üyesi olarak görev yaptı; ziyaretçi öğretim üyesi olarak Boğaziçi ve Viyana Üniversitelerinde ders verdi. Bilişsel bilimler, nörobilim, yapay zekâ ve felsefe alanlarında yayımlanmış pek çok makalesi ve derlenmiş kitapları var. Halen, insanlar ve hayvanlarda bilinç sorunu ve yapay zekânın tarihçesi konularında iki kitap üzerinde çalışıyor.

2012’den bu yana Açık Radyo’da Açık Bilinç başlıklı haftalık bir popüler bilim ve felsefe programı hazırlayıp sunuyor.

© 2022 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası