Felaket Durumlarına Karşı Hazırlık ve Veritabanı Kurtarma Eğitimi – Adana

18 Mart cumartesi günü saat:11.00’de üyemiz Danişment Gazi Ünal tarafından, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Adana şubesi toplantı salonunda Felaket Durumlarına Karşı Hazırlık ve Veritabanı Kurtarma Eğitimi sunumu yapılacaktır.

Deprem, donanım, yazılım sorunlarının oluşturduğu felaket durumlarında veritabanları hizmet veremez duruma düşmekte, işletmelerin iş sürekliliği kesintiye uğramaktadır.

Felaket durumundan çıkmak için uygulanan çözümler olan donanım ve yazılımın yeniden kurulması, veritabanının yedekten dönülmesi uzmanın tecrübesine, veritabanının büyüklüğüne bağlı olarak günler sürebilmektedir, en son alınan yedekler sonrası veri kayıpları yaşanabilmektedir.

Sunumda, işletmelerin felaket durumlarına karşı hazırlıklı olmaları için aşağıdaki kavramlar üzerinde durulacak; ardından Çukurova Teknokent bünyesinde geliştirilmiş olan UBGUARD uygulamasından bahsedilecektir. “UBGUARD Disaster Recovery for ORACLE” ürünü ile, ORACLE veritabanlarında felaket durumlarından çıkış süresi ve veri kaybı ayarlanabilir dakikalar seviyesine indirilmektedir.

Sunumda değinilecek başlıklar:

– BUSINESS CONTINUITY (BC)
– DISASTER RECOVERY PLAN (DRP)
RECOVERY TIME OBJECTIVE (RTO)
RECOVERY POINT OBJECTIVE (RPO)

Eğitmen: DANİŞMENT GAZİ ÜNAL

Yer: TMMOB Makina Mühendisleri Odası – Adana Şubesi Toplantı Salonu
Güzelyalı mah. Adnan Kahveci Bulvarı Emre Apt. Altı No: 37/A Çukurova/ADANA

Tarih: 18 Mart 2017 – Cumartesi saat: 11:00

 

 

© 2024 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası