Bilgisayar Mühendisi Adaylarına 12 Tavsiye

Bilgisayar Mühendisliği ve ilgili bölümleri kazanarak, bilgisayar mühendisliğine ilk adımı atan meslektaş adaylarına Bilgisayar Mühendisleri Odası tarafından 12 tavsiye hazırlandı.

Aramıza Hoşgeldiniz!

Uzun ve zorlu bir üniversite hazırlık süreci sonrası, bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanarak meslektaşımız olmaya bir adım daha yaklaştınız, tebrikler! Umarız hazırladığımız küçük tavsiyelerin, üniversite ve meslek hayatınızda faydasını görürsünüz.

Şimdi ve sonrasında, ihtiyacınız olduğu her an meslek odanız yanınızda olacak, yolunuz açık olsun!

 1. Adayı olduğunuz mesleğin; bilimin diğer alanlarına ve toplumsal hayata etkisini düşünerek; teknoloji üreterek dünyayı dönüştüren heyecanlı bir serüvene hazır olun!
 2. GNU/Linux kurun ve kullanın.Öğrenciliğiniz ve meslek hayatınız boyunca Özgür Yazılım’ları tercih edin. Topluluğun parçası olun.
 3. Bir GitHub hesabı açın; projeleri takip edin, “fork”layın, kendi projelerinizi oluşturun ve paylaşın.
 4. Yazılım teknolojilerindeki ve bilgisayar bilimlerindeki gelişmeleri takip edin. (Kaynaklar: Slashdot, HackerNews, Wired vb.)
 5. Tek bir platform ve teknolojiye bağımlı olmayın.
 6. Mutlaka her şeyin yedeğini alın.
 7. Hata yapmaktan, sistemlerin çökmesinden korkmayın. (Yedeğiniz varsa – bkz. Md. 6)
 8. Mesleğinizin sadece teknik değil, toplumsal boyutunu da düşünün. Meslek etiği ve ilkelerine uyun.
 9. Bilgisayar başında duruş ve oturuşunuza dikkat edin, spor yapın.
 10. Arama motorlarını iyi kullanmayı, doğru kaynaklara ulaşmayı öğrenin, Ctrl+C/Ctrl+V tuş kombinasyonlarına elinizi alıştırın. Kaynaklarınızı referans göstermeyi unutmayın.
 11. Başkalarının tecrübelerinden faydalanın ve kendi tecrübelerinizi paylaşın; hem paylaşmanın keyfine varın hem paylaşmanın her şeyi ne kadar kolaylaştırdığını görün.
 12. BMO-Genç üyesi olun, Odanın eğitim ve etkinliklerinden faydalanın, talepleriniz ve sorunlarınızı Oda’ya iletin.

© 2024 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası