TMMOB, ODTÜ‘nün ve ODTÜ‘lülerin Yanındadır!

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, ODTÜ`de yaşanan olaylara ilişkin 21 Aralık 2012 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB, ODTÜ‘NÜN VE ODTÜ‘LÜLERİN YANINDADIR

18 Aralık Salı günü ODTÜ‘de yaşanan polis saldırısı ve ardından 21 Aralık Cuma sabahı üniversitelilere yönelik gerçekleşen ve bir cadı avını andıran operasyonlar, ülkemizin demokrasi ile alakası olmayan baskıcı ve otoriter bir anlayışla yönetildiğini bir kez daha göstermiştir.

Bu ülkeyi “ileri demokrasi” ile yönettiğini iddia eden Başbakan, Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılma törenine katılmak için 3600 polis, 20 zırhlı araç ve 8 TOMA eşliğinde ODTÜ‘ye girmiştir. Sadece bu tablo dahi ülkemizin demokrasi ve özgürlükler konusunda hangi noktalara geldiğini göstermeye fazlasıyla yetmektedir. Başbakan, polisin ve şiddetin esamesinin dahi okunmaması gereken üniversiteye yani bilim yuvasına devasa bir ordu ile savaşa gidercesine girmiş, bir öğrencinin başından gaz bombası ile yaralanarak yoğun bakıma alınmasına değin uzanan bir şiddet ortamının oluşmasını sağlamıştır. Ayrıca, yaşanan saldırıda birçok öğrenci yaralanmış, öğretim görevlileri ve çalışanlar da gaz, cop ve tazyikli sudan dolayı zarar görmüştür.

ODTÜ, öğretim görevlilerinden öğrencilerine ve çalışanlarına kadar tüm bileşenleri ile yaşanan bu zorbalığa karşı tek vücut halinde tutum almış ve “Şiddet Varsa Polis Varsa Ders Yok!” diyerek bir günlük boykot yapmış, demokratik tepkisini göstermiştir. ODTÜ‘nün, öğrencisine ve üniversitesine topyekun sahip çıkan bu onurlu duruşu ve direnişi, tarihte demokrasi ve özgürlük adına atılan adımlar sayfasında şimdiden yerini almıştır. Aynen Comer‘in arabasının yakılması gibi.. Aynen “Hasan Tan ODTÜ‘ye Rektör olamaz” direnişi gibi.

AKP iktidarı ise yaşanan saldırının sorumluları hakkında gerekli işlemleri başlatmak, ODTÜ‘den ve kamuoyundan özür dilemek yerine öğrencilerin evlerine operasyon düzenlemiş ve gün içinde ondan fazla öğrenciyi gözaltına aldırmıştır. Yandaş basın tarafından “terör örgütü operasyonu” olarak servis edilen ve hangi okuldan daha kaç öğrencinin alınacağını da içeren haberlerin yayınlanması bir “tezgah” kurulduğunu da açıklamaya yetmiştir.

Ülke tarihine kara bir leke olarak geçecek olan polis saldırısını ve ardından öğrencilerin  “terörist” yaftası ile avlanırcasına evlerinden toplanmasını, gözaltına alınmalarını şiddetle kınıyoruz. Gözaltına alınan öğrenciler derhal serbest bırakılmalıdır.

TMMOB, arkadaşına, okuluna, ODTÜ‘ye ve ülkesine sahip çıkan üniversitelilerin yanındadır.

TMMOB, ODTÜ‘nün ve ODTÜ‘lülerin yanındadır.

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 

© 2024 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası