BMO 1 Mayıs’ta Alanlardaydı

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Bilgisayar mühendisleri, ilk kez Bilgisayar Mühendisleri Odası pankartıyla katılım gösterdiği 1 Mayıs Emek, Dayanışma ve Mücadele gününde Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’da alanlardaydı.

Ankara‘da DİSK, KESK, TMMOB, TTB öncülüğünde TCDD Garı önünde bir araya gelen on binlerce kişi, kortejler halinde miting alanı olan Sıhhiye Meydanı‘na yürüdü. Mitingin açılış konuşmasını yapan Tertip Komitesi Başkanı ve KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Dengiz Sönmez, eşit, özgür ve barış dolu bir dünya özlemini haykırmak için bir arada olduklarını ifade etti. TMMOB adına konuşan Ercüment Çervatoğlu da “Biz, 3. köprünün, rantsal dönüşümün değil, devrimci gençlik köprüsünün mühendis, mimar, şehir plancılarıyız” diyerek alandakileri selamladı.

Valiliğin, yolların büyük bir kısmını kapatarak, Taksim’e gidecek toplu taşıma araçlarını kaldırarak adeta sıkıyönetim ilan ettiği İstanbul’da; Taksim‘e yürümek üzere sabah saatlerinden itibaren Beşiktaş‘ta bir araya gelen emekçiler, TMMOB Bileşenleri ve BMO İstanbul Temsilciliği üyeleri, polisin şiddetli müdahalesi ile karşı karşıya kaldı. Uzun bir direniş sonrası Beşiktaş Meydanı’nda yapılan açıklamadan sonra kitle dağıldı. BMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yazıcı olaylar esnasında başından gaz mermisi ile ağır yaralanan Dilan Alp’ı hastanede ziyaret etti.

İzmir’de on binlerce kişi Gündoğdu Meydanı’nda toplanarak, iş güvencesi, barış ve demokrasi taleplerini haykırdı. 1 Mayıs Tertip Komitesi adına ortak açıklamayı yapan Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç, taşeronlaşmaya, kıdem tazminatının budanmasına, esnek çalışmaya, iş güvencesinin kaldırılmasına, TMMOB’nin yetkilerinin elinden alınmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

© 2024 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası