Mesleki ve Teknik Olarak Gelişmek, Dayanışma Faaliyetlerinde Yan Yana Olmak İçin Sizleri Öğrenci Üye Komisyonlarımıza Bekliyoruz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz 2020-2021 eğitim yılında mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı programlarına yerleştirilmiş öğrencilere 14 Ekim 2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasıyla seslendi.

Sevgili Öğrenci Arkadaşlarım;

Uzun bir hazırlık sürecinin ardından, yakın tarihte dünyanın yaşadığı en zor dönemlerden birinde mühendislik, mimarlık ve şehir planlama bölümlerine yerleşen sizleri sevgiyle selamlıyorum. Önünüzde günün koşulları nedeniyle zor ama yepyeni bir hayat ve keşfedilmeyi bekleyen bir dünya uzanıyor.

Başta gelecekteki meslektaşlarım; mühendislik, mimarlık ve şehir planlama bölümlerine yerleşen arkadaşlarım olmak üzere hepinizi yürekten kutluyor, başarılı bir öğrencilik hayatı diliyorum.

Öğrenciliğin ticari faaliyet, üniversitelerin ticarethane olarak görüldüğü ülkemizde, iyi bir eğitim almanın ne kadar zorlaştığını hepimiz biliyoruz. Çünkü üniversitelerimiz etrafında örülen gerici dalga; yeni uygulamalarla, azaltılan bütçelerle, kontenjan sayılarında oynamalarla çemberi daraltıyor.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da bölümlerin boş kaldığı, kimi programların öğrenci almayı durdurduğu bir yeni döneme başlıyoruz. Eğitimin parasız, bilimsel, demokratik, laik ve nitelikli olması için; yarınlarını birlikte paylaşacağımız aydınlık gelecek için omuz omuza vermemizin önemi de her saniye artıyor.

Biliyorsunuz ki ülkemiz büyük bir sağlık krizinin, büyüyen bir ekonomik krizin içinden geçiyor. Üniversitelerde uzaktan eğitim ile eğitim öğretim dönemi başlayacak. Teknik eğitim, analize ve eğitime dayalı olarak verilmesi gereken, tüm disiplinlerinde laboratuvar, atölye, stüdyo, arazi gibi unsurlar ile tamamlanması gereken bir olgudur. Bu koşulların yakın zamanda sağlanamayacağı oldukça açıktır.

Gelecekteki genç meslektaşlarımız;

Zor bir dönemde başlayan öğrenciliğiniz süresince; Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Birliğimize bağlı 24 odamız, odalarımızın tüm şube ve temsilcilikleri dayanışma için sizlere açıktır. Odalarımız, üniversite ile birlikte mesleki bilginizin gelişmesi için önemli bir okuldur. Özellikle bu dönem yaşayabileceğiniz teknik bilgiye ulaşma konusunda, gelecekte eviniz olacak Birliğimiz ve Odalarımız her zaman yanınızdadır.

Şunu bilmenizi isterim, mesleklerimiz yalnızca bilim ve teknoloji ile değil, dayanışma ve insan sevgisi ile gelişmektedir. Bu nedenle örgütümüzün yüzü dayanışmaya, emeğe ve doğaya dönüktür. Ülkemizin, halkımızın çıkarlarını korumak için her alanda yürüttüğümüz dayanışma ve mücadelede sizler ülkemizin ve meslek odalarımızın geleceğisiniz.  

Odalarımızda çalışmalarını sürdüren Öğrenci Üye Komisyonlarımızda, etkinliklerimizde, eğitimlerimizde ve bu günden sonra tüm meslek hayatınızla sizlerle birlikte olmaktan gurur duyacağız. Mesleki ve teknik olarak gelişmek, dayanışma faaliyetlerinde yan yana olmak için sizleri Öğrenci Üye Komisyonlarımıza bekliyoruz.

Gözlerinizden öpüyorum!

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

© 2024 TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası